Programy
Gry komputerowe
Programowanie w Delphi
Kontakty
Valid XHTML 1.0 Transitional   Poprawny CSS!
Gry akcji i inne

"3_Gry.zip" wer.1.0   (1.694 MB)

tu obraz m_gierki.jpg

         Program "3_Gry" jest w zasadzie zestawem trzech oddzielnych, prostych gierek pomocnych mi w przeszłosci w edukacji moich wnuczat. Obecnie zawiesilem je na stronie z myślą, że może przydać się innym wnuczętom w procesie zarówno ich edukacji, jak też i zabawy.
         Pierwszym z nich jest "Bricks" Serba Bojana Milosewica (bmmb@bitsyu.net), którego autor udostępnił kod źródłowy w Internecie. Istota tego programu sprowadza sie do usuwania (klik myszą) z pola kolorowych klocków z pełną ewidencją wyników grającego. Moja rola, w odniesieniu do tego programu, sprowadziła sie do nadania programowi nieco innego wystroju oraz spolszczeniu ujętych tam wyrażeń.
         Na podobnych zasadach opracowałem pozostałe dwie gry (Labirynt i Sylaby) z tym tylko, ze ściągane z Internetu (dawno temu) materiały źródłowe nie były zaopatrzone w dane ich autorów.
          "Labirynt" to jedna z wielu tego typu gier, jakie krążą w Sieci. Atutem tego jest możliwość ustawiania stopnia trudnosci (istotne w przypadku małych użytkowników) oraz trójwymiarowość scen. "Sylaby" - ta nazwa wyjaśnia już wszystko - jest typowym programem edukacyjnym dla maluchów.

   

"Bitwa.zip" wer.1.0   (202 kb)

tu obraz bitwa.jpg

"Bitwa" to popularna gra zwana potocznie grą w okręty. Przeciwnikami w niej są użytkownik komputera oraz sam komputer. Użytkownik rozmieszczanie swoich okretów może przeprowadzać sposobem manualnym; może tę operację powierzyć programowi. Rozmieszczanie okretów komputera przeprowadza zawsze program "Bitwa".
          Każde ustawienie okretów gracza może być zapisane do pliku z rozszerzeniem .BIT i ładowane do programu w miejsce tworzenia ukladów okretów od nowa.

   

"Dowcip.zip" wer.1.1   (293 kb)

tu obraz m_dowcip.jpg

"Dowcip" jest prostą przegladarką plików tekstowych, umieszczonych we wspólnym katalogu. Dodatkowo został wyposażony w opcje zapisu zaznaczonego tekstu do odrębnego pliku oraz dodawania powyższego tekstu do już istniejącego pliku w celu tworzenia bazy dowcipów (lub innych treści) o odpowiedniej tematyce.
Składa sie on jedynie z pliku wykonywalnego oraz przykładowych baz (plików) z pewną ilością dowcipów. Do obsługi wykonywanych na plikach operacji służy, uruchamiane prawym klawiszem myszy, Menu podręczne.

   

"DuckHunt.zip" wer.1.0   (946 kb)

tu obraz m_duck.jpg

"DuckHunt" jest typową grą-strzelank, w której tym razem celami są kaczki. Jej zasady polegaja na strzelaniu (klik myszą) do ukazujących się kaczek. W każdej z 10 rund program oferuje 10 wylotów; celne trafienia sa ewidencjonowane w postaci widocznych u dolu punktów. Największą ich ilość gracz otrzymuje z chwilą ukazania się celu na planszy; w kolejnych ułamkach sekund ta punktacja diametralnie maleje.
          Z chwilą zakonczenia gry, jeżeli uzyskana punktacja byla rekordowa to zostaje automatycznie zapisana do pliku i przy kolejnym uruchomieniu DuckHunta pokaże się w okienku planszy powitalnej jako rekordy gry.
          W gestii użytkownika należy wybór stopnia trudności polowania - wylot pojedynczych kaczek lub par takowych.

   

"Ferma.zip" wer.1.0   (265 kb)

tu obraz m_ferma.jpg

"Ferma" jest grą polegajacą na wyszukiwaniu na planszy takich samych zwierzat. Ustawiana przez grajacego plansza może posiadać od 12 do 30 obrazów. Poprzez klikanie na zakrytych obrazach zostają one na pewien czas odsłonięte i jeżeli zwierzęta na nich są identyczne to te obrazy zostają odkryte do końca gry.
          Przy doborze 12, 16 lub 20 pól zestawiać należy pary tych samych zwierzat; pola 24 i 30 obrazkowe wymagają zestawiania 3 identycznych obrazów.
          Program prowadzi ewidencje 10 najlepszych wyników w 5 odrębnych plikach. Pliki te są zgrupowane w katalogu "Wyniki". Najlepszym wynikiem jest rezultat o najmniejszej wartości liczbowej, adekwatnej do ilości prób. Ta wartość, pokazywana na planszy, to nic innego jak błędne odkrywanie obrazów, stąd wartość cyfrowo najmniejsza jest najbardziej pożądana.

   

"KillerBees.zip" wer.1.0   (1.319 MB)

tu obraz m_KillerBees.jpg

"KillerBees" jest grą najpospolitszego, bo opartego na strzelaniu, gatunku. W niej jednak przebija się motyw humanitarno-ekologiczny. Oto jesteśmy świadkiem jak pszczoły-zabójcy (jest taki gatunek na kontynencie amerykańskim, śmiertelnie niebezpieczny dla człowieka) uganiają się za biednymi motylami w wiadomym celu. Grający, prowadząc ogień do tych bestii, broni słodkie motylki wzorem ekologów znad Raspudy.
          Program uzyskał polską wersję i został nieco zmodernizowany dzięki autorowi (F. Faris Suhlendorf Germany), który w Internecie udostępnia jego kod zródlowy.
          Z chwilą uruchomienia programu (klawiszem F1 lub Start) grający, dysponując czasem 200 sekund oraz 200 - ma pociskami (te dane widoczne w górnych rogach planszy) , rozpoczyna zwalczanie ukazujących się na planszy pszczół. Aby jego misja została zakończona sukcesem musi uzyskać 100 celnych trafień w wyżej wymienionym czasie.

   

"Pary.zip" wer.1.0   (205 kb)

tu obraz m_pary.jpg

"Pary" są grą doskonalącą u grającego pamięć, spostrzegawczość i refleks. Jej istota sprowadza się do tworzenia par identycznych cyfr lub liter metodą wyboru 2 klawiszy (przycisków) na ekranie, ktore takie znaki zawierają. W programie grajacy (użytkownik) dobiera sobie jeden z 14 poziomów trudnosci (od 3 x2 przycisków do 10 x 10 przycisków) operując maksymalnie 100 przyciskami.
          Na każdym poziomie grający jest oceniany według skali punktowej, odpowiedniej do uzyskanego czasu i współczynnika trudności. Wyniki są ewidencjonowane w plikach oddzielnie dla każdego poziomu. Powyższe pliki przyjmują nazwy danego poziomu z rozszerzeniem .sco (np. 3x2.sco, 4x2.sco ... 10x10.sco). Przy kolejnym uruchomieniu programu i wyborze odpowiedniego stopnia trudności wyniki, zawarte w pliku danego stopnia, automatycznie ukażą się w oknie powyżej wybieranych przycisków w ukladzie: uzyskane punkty i nazwisko (imię) gracza. .

   

"Podbój.zip" wer.1.0   (283 kb)

tu obraz m_podbój.jpg

Gra " Podbój" polega na cyklicznym wybieraniu odpowiedniego koloru, w następstwie którego cele oznaczone tym kolorem na siatce planszy głównej programu przyjmują jasnoniebieską postać. Symbolizuje to teren zajęty, lub jak kto woli - podbity, przez gracza.
       W tym samym czasie przeciwnik (komputer) wybiera kolor z pozostałych, w dolnym panelu, kolorów i na podobnych zasadach dokonuje zagarnięcia terenu z przeciwnej strony planszy. Teren przeciwnika przyjmuje kolor granatowy.
        Zwycięzcą w grze zostaje ten, kto jako pierwszy osiagnie 600 punktów (cel siatki). Istotą gry jest wybór takiego koloru, aby na siatce jak najwięcej cel stało się "terenem" zdobytym przez gracza w danym ruchu.

   

"Polowanie.zip" wer.1.0   (10.273 MB)

tu obraz m_polowanie.jpg

"Polowanie" jest prostą grą, która sprowadza się do ostrzeliwania obiektów latajacych. Tymi obiektami są sepy-ludojady jakie pojawiły się ostatnio w naszych górach.
        Program składa się jedynie z pliku wykonywalnego, pliku "wynik.ok" zawierającego wykaz najlepszych wynikow oraz podkatalogu "data" z plikami konfiguracyjnymi gry.
     Obsługę programu zabezpieczają widoczne u góry przyciski uruchamiane klikiem myszy lub odpowiednimi klawiszami funkcyjnymi. Powyższe opcje mogą być uruchamiane w dowolnym etapie funkcjonowania programu.
        Ilość zdobytych w grze punktów zależy od wielkości zestrzeliwanych ptaków i mieści się w przedziale 5 (ptaki duże) do 25. Te wartości są widoczne przy zestrzeliwanych obiektach.
        Jeżeli uzyskany przez gracza wynik kwalifikuje go do dziesiątki najlepszych, wówczas program poprosi o wprowadzenie nazwy gracza (niekoniecznie musi to być nazwisko) by po segregacji wyników pokazać tablice najlepszych.

   

"Tenis.zip" wer.1.0   (236 kb)

tu obraz m_tenis.jpg

Program Tenis, jak wskazuje nazwa, jest prostą grą w tenisa, która składa się jedynie z pliku wykonywalnego, pliku tenis.ten zawierającego wykaz najlepszych wynikow oraz podkatalogu audio z dwoma plikami dźwiękowymi.
          Ponieważ w programie kursor myszy jest wykorzystany jako rakieta tenisowa wszelkie operacje, związane z obsługą programu należy realizować za pomocą przycisków klawiatury.
          Na pasku menu (u góry) użytkownik może za pomocą klawiszy funkcyjnych F1 - F5 realizować wszystkie opcje jakie program posiada. Powyższe opcje mogą być uruchamiane w dowolnym etapie funkcjonowania programu.
          Z chwilą aktywacji pliku wykonywalnego na planszy programu czarne pole stanowi kort tenisowy. Klawisz F2 inicjuje serw przeciwnika, którym jest komputer; czynność gracza sprowadza się do przesuwania u dołu ekranu swojej rakiety, tak aby pilka została odbita w kierunku przeciwnika. Wyjście piłki poza pole kortu jest sygnałem zakończenia aktualnej gry.
          ilość zdobytych punktów ilustruje napis Punkty w górnym lewym rogu planszy. Realnym utrudnieniem w grze jest fakt sukcesywnego przyśpieszania tempa odbijania piłki.
          Jeżeli uzyskany przez gracza wynik kwalifikuje go do dziesiątki najlepszych, wówczas program poprosi o wprowadzenie nazwy gracza by po segregacji wyników pokazać tablice najlepszych.

   

"Zmija.zip" wer.1.0   (251 kb)

tu obraz m_zmija.jpg

Prosta gra zręcznościowa Zmija polega na naprowadzaniu tego gada na jego ulubiony przysmak jakim są myszy. Do naprowadzania służą klawisze klawiatury symbolizujące strzałki.
          Z chwilą zjedzenia widocznej na żółtym tle myszy natychmiast na planszy ukazuje się kolejna mysz. Po zjedzeniu swej ofiary żmija staje się dłuższa o 1 segment.
          W czasie każdej gry grający dysponuje 600 ruchami (posunięciami) kierowanej żmiji. Po zakończeniu gry otrzymuje uzyskany wynik i jeżeli jest on jednym z lepszych wyników, wówczas jest proszony o podanie swego nazwiska by znaleźć się w Tabeli Najlepszych.
          Punktacja jest w programie również zróżnicowana. Ustawia się ją zaznaczając odpowiednią pozycję w Menu "Opcje". Jest tam 6 pozycji od najłatwiejszej poczynając. Przy wyborze wyższych pozycji zostaje zwiększana predkość przesuwu żmiji co przekłada się na odpowiedni bonus w punktacji.

   

"Berek.zip" wer.1.1   (195 kb)

tu obraz m_berek.jpg

Berek jest wielce frywolną grą, która w praktycznym działaniu może kształtować u człowieka pożądane (???...) cechy psychofizyczne.
          Dedykowany jest przede wszystkim "Wybrancom Narodu" Najjaśniejszej dla intensywnego ich treningu - aby chociaż w przyszłości przeciętnemu Polakowi Sejm przestał kojarzyć się z chlewem !

   

Strona zawiera darmowe programy autora
Stronę zaktualizowano 20.09.2018 roku